Results

Results are tabulated manually. Each runner is assigned a handicap by gender and age.

Handicap Table: we can figure your handicap for you!
0-39yrs: Male/None; Women/2min/leg.
40-44yrs:Male/1min/leg; Women/4min/leg.
45-49yrs:Male/2min/leg; Women/6min/leg.
50-54yrs:Male/3min/leg; Women/8min/leg.
55-59yrs:Male/5min/leg; Women/10min/leg.
60-64yrs:Male/7min/leg; Women/12min/leg.
65-70yrs:Male/9min/leg; Women/14min/leg.
70-74yrs:Male/11min/leg; Women/16min/leg.
75+yrs:Male/13min/leg; Women/18min/leg.

Awards:  (most awards are age and gender adjusted ) First Male and Female Solo, First 5- Person Scratch Team, First Ladies Team, Mike Ott First Adjusted Team, First Military Team, Best Team Name, Jack Boyer Spirit Award, First 2 Person Team, First Generous Team, First Six Leg Special Team,  First Racewalk Team, Dead Last Team.

 

RUNNING RESULTS  FOR THE 17TH ANNUAL BREW TO BREW 43.4  MILE RELAY AND SOLO RUN

FROM THE BOULEVARD BREWERY, KC MO, TO THE FREE STATE BREWERY, LAWRENCE, KANSAS

SUNDAY, APRIL 3, 2011, 4111 COMPETITORS

 CONDITIONS: Unseasonably warm,  with 15 to 20 mile winds.

1ST OPEN DIVISION: WJC Alumni 1, Captain Eric Bunch 5:05:17, KC MO, Chris Weseloh, Pat Hanson, Greg Ziegler, Steve Macintyre

1ST AGE/SEX GRADED: The Sandrats, Captain Steve Riley, 4:43:34, Lawrence KS, Bill Skorupski, John Mattes, Dough Stoll, Lori Norwood

1ST MALE SOLO, age adjusted:   Brooks Williams, 5:35:31,  Colo Springs, Colorado.

1ST FEMALE SOLO, age adjusted:  Vicky Shupe, 7:26:15, Augusta, KS.

1ST FEMALE TEAM, age adjusted: CHEEKY CHICKS, Captain Mary Grene: 4:18:47 Raquel Stucky, Tammy Ritchie, Mary Grene, Steph Gill,
Kara McCluskey, Mary Grene, Andover, KS.

1ST FT. LEAVENWORTH TEAM: Volun’told, Captain:  Lowell Solien 6:01:59  Crayton Simmons,  Leavenworth, KS, Brit Erslev, Chris Budihas,   Myron Reineke, John Hawbaker, Doug Richter, Steve Pelicano, Thomas Bruscino, Theresa  Simmons, Crayton Simmons, Lowell Solien.

1ST  TWO PERSON TEAM, Runners Roost, Ft. Collins, Captain Steve Folkerts, 5:32:32  Steve Folkerts, Mike Enger, Steve Folkerts.

1ST GENEROUS TEAM: The Brew Dogs, 5:07:05, Captain Eric Roadman, Lee’s Summit, MO, Drew Clippard, Aaron & Virginia Ripley, Talva Parker, Briana Hepfin.

JACK BOYER SPIRIT AWARD: THE THONG DISTANCE RUNNERS, Captain  Katie Cook, Lenexa KS ,  Katie Cook, Allison McCleish, Janna Zimmerman,   Starla Brown, Cara Wagner, Kelli Baker, Melissa Cain, Holly Admire, Sally Schrumm.

BEST NAME: FemAles, Captain Elizabeth Smith, Lawrence KS, Susan Stover, Karen Camarda, Tara Mahin, Ellen Jensen Kris Cravin, Claudia Elkins, Cathy Colgazier

SIX LEG SPECIAL:  Tiger Blood DNA, 3:25:43, Captain Jesse Valdez, Craig Walion, Wade Bebemrf, L Weber, Jarrah Kennedy, Jessee Valdez, Olathe KS

1ST RACEWALK TEAM: Walking Warriors, Captain Mark Landry 8:24:41,  Mark Landry, OP KS, B.J. Thornburg, Chuck Zarrelli, Julie Haller,   Lee Debavit

DEAD LAST TEAM: Badasses, 9:46:21, Captain Amy Girard, Lawrence KS, Lori White, Jennifer McClure, Sharon Zehr, Renee Rodgers, Eric Henry, Gina Graham, Rikki Kite.

Louis Joline, Director, ljoline@aol.com, 816-679-8185